PIERŚCIENIE POŚREDNIE

PIERŚCIENIE POŚREDNIE

Aparaty fotograficzne używane do celów amatorskich pozwalają na takie zwiększenie odległości między obiektywem a błoną, ze można zbliżyć się do obiektu fotografowanego na 70-50 cm. W miarę bowiem zbliżania się do obiektu, rośnie odległość między obiektywem a matówką, aby przy obrazie o wielkości naturalnej dojść na błonie do podwójnej odległości, tak jak przy zdjęciach „na nieskończoność”.

W chwili, gdy obraz na matówce będzie równy wielkości obiektu fotografowanego mówimy o makrofotografii, można też zwiększać obraz na matówce dwa, trzy i więcej razy od oryginału, ale wówczas odległość między matówką a obiektywem także musi być dwa, trzy lub więcej razy dłuższa niż przy nastawieniu na nieskończoność.

Aby takie odległości osiągnąć, stosujemy między obiektywem a matówką dodatkowy wyciąg mieszka lub pierścienie pośrednie. Jeżeli konstrukcja aparatu na to nie pozwala, radzimy sobie dodatkowymi soczewkami nakładanymi na obiektyw, a skracającymi jego ogniskową.

Niemal wszystkie obiektywy pozwalają na nastawianie na ostro w granicach 50—70 cm. Tymczasem cała dziedzina makrofotografii,

reprografia, zdjęcia techniczne, wymagają nieraz podejścia do obiektu na kilkanaście centymetrów, aby uzyskać jego obraz w dostatecznie dużej skali.

Rysunek. Pierścienie pośrednie (Exakta i Exa).

Do tego służą pierścienie pośrednie (rysunek), zakładane (w lustrzankach z wymiennymi obiektywami) między czołówkę aparatu a obiektyw.

Najczęściej wystarcza seria trzech pierścieni pośrednich różnych rozmiarów; można w ten sposób uzyskać obraz w skali 1:1, czyli w naturalnej wielkości. Przez łączenie pierścieni lub stosowanie ich w większej ilości można podejść jeszcze bliżej do obiektu, uzyskując na matówce obraz nieraz kilkakrotnie większy od oryginału (patrz artykuł o makrofotografii).

W aparatach wyposażonych w obiektywy z automatycznymi przysłonami przy stosowaniu pierścieni pośrednich napotyka się często trudności, gdyż rozłączona przez użycie pierścienia automatyka nie tylko nie działa, ale nieraz komplikuje pracę, nie pozwalając otworzyć w pełni obiektywu lub zmniejszyć przysłony do pożądanej wielkości. Trudności te eliminuje w aparatach Exakta i Exa specjalne urządzenie łączące, omijające założony pierścień.

W każdym razie seria pierścieni lub, co jeszcze lepsze, pośredni mieszek na szynach powinny należeć do wyposażenia każdego fotografa interesującego się makrofotografią lub reprografią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *