Zdjęcia modelek

Oświetlenie atelierowe.

Jest niepowetowaną szkodą, gdy nałożona z wielkim trudem szminka zostanie zepsuta spływającymi kroplami potu, które nieraz nawet „zmoczą” ubranie modelki. Dlatego oświetleniu atelier należy poświęcić nieco uwagi. Lampy fotograficzne i odpowiednie reflektory są bardzo wygodne w użyciu i stosunkowo tanie, jednak wypromieniowują znaczne ilości ciepła na biedne dziewczęta, które muszą wyczekiwać minutami w wyszukanych pozach, mimo to z miłym uśmiechem.

Czas naświetlania przy stosunkowo dużym otworze przysłony powinien być względnie krótki, aby uniknąć poruszeń na obrazie. Dlatego używa się dużo lamp, które rozgrzewają atelier w krótkim czasie. Reflektory lukowe są sprzętem przestarzałym i wydzielają dużo ciepła, a oprócz tego jeszcze dym i zapach. Skład widmowy światła łukowego jest dostosowany do wykonywania zdjęć na błonach negatywowych. Dla materiałów odwracalnych należy stosować słabe filtry żółte lub pomarańczowe w celu uniknięcia na materiałach dziennych (typ T) niebieskiego zadymienia. Idealne pod tym względem są lampy ksenonowe, które dają podobnie jak elektronowe lampy błyskowe (napełnione również ksenonem) światło zbliżone swoim charakterem do dziennego. Mniejsze rodzaje lamp, do ok. 500 W, są wygodne w użyciu podobnie jak zwykłe żarówki. Większe lampy potrzebują jednak chłodzenia wodnego dookoła żarnika, tzn. obok kabli -wymagane są jeszcze przewody wodne. Można użyć dwóch przewodów wodnych, jest to jednak niekorzystne, gdyż na żarniku osiada tlenek żelazowy, który działa jak filtr i pochłania część promieniowania, tak że chłodnica musi być stale czyszczona kwasem solnym. Z tego względu w większych atelier korzystniejsze są urządzenia z zamkniętym obiegiem wody destylowanej.

Woda, której ciśnienie powinno być stale kontrolowane, pochłania silnie promieniowanie cieplne łuku, tak że nie wydostaje się ono na zewnątrz. Jeszcze mniej ciepła wydziela się z urządzenia z lampami elektronowymi, gdyż działają one tylko przez 1/1000 sek. Mają one jednak pewne strony ujemne, ponieważ oświetlenie, a przede wszystkim gra świateł nie może być wystarczająco przewidziane. W istocie przy zdjęciach modelek nie używamy żadnego skomplikowanego oświetlenia, gdyż ubrania i materiały powinny oddziaływać same. W jasnych atelier może być używane oświetlenie mieszane — światłem dziennym i ksenonowym.

W ostatnich latach w nowoczesnych atelier wprowadzono ekrany do tylnej projekcji. Są to silnie naciągnięte na ramach folie albo malowane matowo, albo biało pigmentowane folie plastykowe. Są one nieraz wielometrowej szerokości i wysokości ok. 2,5 m, zajmując przestrzeń od podłogi do sufitu. Atelier powinno być jednak dość duże, gdyż ekrany powinny być oświetlane za pomocą znajdujących się za nimi reflektorów lub rzutników. Stosując odpowiednie filtry lub sylwetki możemy na ekran rzutować od tyłu jako tło dowolne barwy. Korzystanie z tego rodzaju środków pomocniczych wymaga jednak pewnego doświadczenia. Filtrowanego tylnego światła nie można np. rozjaśniać bezpośrednim światłem białym z przodu, gdyż spowoduje to wyblaknięcie lub wręcz zniekształcenie barw. Światło lampy błyskowej nie może również padać na ekran bezpośrednio. Jeśli w wyniku otrzymamy zbyt mało światła, to będziemy musieli naświetlać dłużej, tzn. mówiąc dokładnie szerzej otwierać przysłonę aparatu. W wytwórniach filmowych wykorzystuje się tylną projekcję odpowiednio do jej nazwy, rzutując za pomocą silnego projektora odpowiednie tło obrazu. Jest to wprost idealne rozwiązanie dla zdjęć modelek, gdyż często trzeba wykonywać zdjęcia kostiumów kąpielowych w zimie i — odwrotnie — ubrań narciarskich latem. W tych przypadkach możemy wykorzystywać odpowiednie tła (na przezroczach) z archiwum. Nie możemy jednak oczekiwać, aby na barwnych przezroczach barwy powtórnie odtworzone na zdjęciu były tak samo jaskrawe jak na oryginale. Zdjęcia oryginalnego nie może w żadnym przypadku zastąpić tylna projekcja. Mimo to wielokrotnie może być ona wystarczająca, jeśli tylko jest odpowiednio dostosowana do nastroju. Z uwagi na tło zdjęcia modelek wykonywane są najczęściej nie w atelier, lecz w plenerze, przy czym obowiązują tutaj wskazówki podane w poprzednim rozdziale. W celu dobrego odtworzenia materiałów najkorzystniej jest stosować oświetlanie modelek z przodu lub lekko z boku. Oświetlenie błyskowe przy pochmurnej pogodzie podwyższa jaskrawość barw i odcina nieco modelkę od tła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *