Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne.

W dzisiejszych czasach przy słowach barwne zdjęcia nocne każdy myśli natychmiast o barwnych reklamach wielkiego miasta. Naturalnie, że kuszą one fotografów, ale na ogół nie dbają oni o zachowanie odpowiednich warunków przy obchodzeniu się z barwnymi, świecącymi plamami. Ponadto na zdjęciach takich otrzymuje się wiele ciemnych partii obrazu, które dobrze współgrają z barwami. Jeżeli ulicami leżącymi w polu widzenia kamery przejeżdżają często samochody, nie przeszkadza to prawie wcale, gdyż wymagane warunki naświetlania są zbyt słabe i wskutek dużej szybkości pojazdy są zupełnie niewidoczne. Jednak światła ich widać na obrazie jako jasne smugi. Nie należy traktować tych dróg świetlnych jako błędy, gdyż każdy, kto kiedykolwiek oglądał lub krytykował zdjęcia nocne, doskonale zna ich pochodzenie. Z drugiej strony rzecz biorąc te drogi świetlne są jakąś (linią przewodnią wprowadzającą w obraz. Jeśli jednak w jakimś motywie chcemy położyć nacisk na nocny nastrój i samotność, musimy zamykać obiektyw w czasie przejazdu jakichkolwiek pojazdów i odpowiednio przedłużać czas naświetlania.

Określenie „czas naświetlania” jest bardzo niebezpieczne, gdyż światłomierze fotoelektryczne są przy zdjęciach nocnych bezużyteczne. Tylko doświadczenie uzyskane przy wykonywaniu tego rodzaju zdjęć, przy różnych czasach naświetlania, może nam pomóc w rozwiązaniu trudności. Szczęśliwie, że niedoświetlenia lub prześwietlenia w przypadku zdjęć nocnych nie są tak krytyczne jak przy zdjęciach normalnych.

W przybliżeniu z grubsza można uznać, że przy zdjęciach ulicznych z wielką ilością światła czas naświetlania powinien zawierać się między 2 a 30 sek., przy przysłonie 4. Zupełnie inne warunki znajdziemy na ulicach przedmieścia, na których często może być wykorzystane światło jednej, jedynej latarni. W takich przypadkach musimy pozostawić obiektyw otwarty o kilka minut dłużej.

Bardzo ładnie wychodzą odbicia świateł od kałuż albo mokrego asfaltu, ożywiając martwe na ogół pierwsze plany. Aby nie otrzymać nieba czarnego jak smoła, korzystne jest wykonywanie zdjęć przy ostatnich blaskach zmierzchu. Otrzymujemy wtedy niebo lekko stonowane lub ciemnoniebieskie. Jako materiału zdjęciowego używa się wtedy najczęściej materiału przystosowanego do światła dziennego typ T. Dotyczy to przede wszystkim barwnych reklam świetlnych jak również motywów oświetlonych latarniami ulicznymi. Możemy wtedy otrzymać nastrojowe żółtawe światło. Materiałów do światła sztucznego typ K używamy naturalnie wtedy, jeśli chcemy wykonywać zdjęcia wystaw lub innych dekoracji oświetlonych lampami żarowymi względnie jeśli chcemy fotografować sceny uliczne ze spacerowiczami. Materiału przystosowanego do światła sztucznego używamy również przy zdjęciach rakiet i fajerwerków, które należą właśnie do typowych zdjęć nocnych. Białe rakiety nie będą wtedy miały żółtawego zabarwienia. Rakiety i fajerwerki można fotografować w bardzo prosty sposób: jeżeli kamerę ustawioną na statywie skierujemy w odpowiednią stronę i będziemy naświetlać tak długo, aż kilka — nie za wiele — rakiet ukaże nam swoje piękno. Jeśli będą one dobrze umieszczone na obrazie, możemy powiedzieć, że mieliśmy szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *