Zdjęcia portretowe

Zdjęcia portretowe.

Po tych długich rozważaniach chcemy wreszcie powrócić do zdjęć. Początkujący amator chciałby naturalnie rozpocząć fotografie barwne od zdjęć swoich ukochanych, krewnych i znajomych, lecz nie chciałby się przy tym ośmieszyć. Jakość odtworzenia barw twarzy jest przyjmowana zawsze bardzo krytycznie. Barwy jasne bardzo łatwo podlegają nadmiernym wpływom barw otoczenia, na co żaden człowiek nie zwraca większej uwagi, gdyż zwykle ogląda wszystko raczej pobieżnie. Każdy natomiast zwróci uwagę na to, co jest łatwo zauważalne, np. że twarz w cieniu mocno ulistnionego drzewa lub w ogóle w lesie ma odcień zielonkawy.

Twarz ludzka przyjmuje silnie działające odblaski, przybierając na barwie i np. obok ścian ceglanych, silnie oświetlonych światłem słonecznym przybiera z jednej strony zabarwienie czerwone. Zupełnie poważnie mogą oddziaływać promienie barwne, odbite od ubrania na partie szyi albo na nisko nachylone części twarzy. Jeśli więc ostrożny fotograf wszystkie te możliwości przemyśli i swoją „ofiarę” ustawi w neutralnym cieniu ściany domu, gdyż w słońcu powstałoby zbyt silne ściemnienie twarzy, to w otrzymanym obrazie może odkryć, że twarz jest nienaturalnie blada lub wręcz niebieskawa. W tym przypadku winne jest niebieskie niebo, gdyż ono również promieniuje, naturalnie o wiele słabiej niż słońce, jednak tak, że gdy jest bezchmurne lub lekko pokryte chmurami, bez trudu wywołuje powstawanie niebieskawych odcieni we wszystkich cieniach obrazu.

Dawniej zapalony fotograf, o bardziej żywym temperamencie wyśmiewał i wyszydzał malarza, który właśnie cienie twarzy malował lekko niebieskie lub lekko zielone. Pod wpływem swych zamiłowań fotograf myślał o naturalnym odtwarzaniu przedmiotów, lecz dzisiaj zdziwiony musi stwierdzić, że właśnie w warunkach otaczającego świata tak wszystko jest odtwarzane.

Mieliśmy już możność stwierdzenia, że do takich wyników dojdziemy również wtedy, jeśli będziemy używali dwóch rodzajów materiałów światłoczułych. Na materiałach odwracalnych otrzymamy wszystkie wspomniane, specjalnie szkodliwe odchylenia barw, szczególnie na zdjęciach portretowych. Nawet drobne niuanse barwne będą notowane na zdjęciu, wywołując także zmiany nasycenia barw. Biorąc pod uwagę, że barwne błony odwracalne są przystosowane do światła słonecznego, zdjęcia portretowe jak również inne przy pochmurnym niebie muszą na nich wychodzić więcej lub mniej niebieskawo, jeśli nie zastosujemy odpowiednich filtrów.

W przypadku materiału negatywowego istnieje możliwość poczynienia zasadniczych zmian w czasie kopiowania i wyrównania odchyleń barw. Charakter barw możemy jednak przesunąć tylko w określonym kierunku. Jeśli wyrównujemy np. zielonkawą twarz i będzie ona odpowiednio bardziej cielista, wtedy również zieleń otoczenia stanie się bardziej brunatna lub bardziej czarna, co zawsze należy traktować jako błąd. Sytuacja jest naturalnie trudniejsza w przypadkach, gdy tylko jedna połowa twarzy jest nieprawidłowo naświetlona barwnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *